מנטור עסקי

מנטור עסקי

אז מה זה בעצם מנטור עסקי?

מנטור עסקי (Business mentor) הוא אדם בעל ניסיון וידע בתחום עסקי, שמטרתו לסייע ליזמים, לבעלי עסקים למנהלים בתחילת הקריירה העסקית שלהם שהם המאומנים ( Mentees ) לצמוח ולפתח את עסקיהם או לבנות את הקריירה העסקית שלהם. המנטור מעניק להם ייעוץ, שותף להתלבטות בדילמות עסקיות מסייע בפתרון חידושים עסקיים, ובפיתוח מיומנויות ואסטרטגיות עסקיות.

מי צריך מנטור עסקי?

תהליך עם מנטור עסקי יכול להתקיים עם מנהלים בכירים ומנוסים המרגישים לעיתים בודדים בצמרת הניהולית ומעלים שוב ושוב את הצורך במנטור ובפרטנר חיצוני שיהיה שותף לקבלת ההחלטות. אך התהליך יכול להתקיים גם עם מנהלים צעירים המתכוונים להשתלב בעולם העסקי. התהליך מלווה אצלם בלא מעט חששות לבטים והתלבטויות לגבי בחירת התפקיד הנכון בבניית הקריירה והתנהלות בארגון.

במפגשים אלה אנחנו דנים במאפייני המאומן, מטרותיו, כישוריו אל מול האופציות הקיימות בשוק, הכנה לקראת ראיונות עבודה וליווי במהלך הכניסה לתפקיד תוך מתן תמיכה מקצועית ורגשית לדילמות רבות הכרוכות בכניסה לארגון בעל תרבות ארגונית קיימת. בתור מנטור עסקי אני מלווה בסדרת מפגשים את המאומן עד הכניסה לתפקיד ובמהלכה.

זאת ועוד, מנטור חשוב ביותר במיוחד ליזמים חדשים או לאנשים שפותחים עסקים חדשים, משום שהם עשויים להתמודד עם אתגרים רבים בתחילת הדרך ויכולים להציע הכוונה ויעוץ ייחודיים למצבם. לרוב מדובר באנשים עם ניסיון רחב בתחום העסקי, כמו יזמים מוצלחים, מנהלי חברות גדולות, או אנשי עסקים מנוסים. הם מספקים הכוונה, תמיכה רעיונית, והזדמנויות ללמידה מהניסיון העשיר שלהם.

מנטור שיווקי

במקביל צומח לו בשנים האחרונות התמחות של מנטורים עסקיים בתחום השיווק. אלה לרוב אנשים בעל ניסיון רחב וידע בתחום השיווק שעבר דרך מוצלחת בעולם השיווק ,המסייעים ומייעצים לאנשים או לצוותים במסגרת סדנאות לחברות שעוסקות בתחום השיווק. זאת כדי לפתח את מיומנויותיהם ולקדם פרוייקטים שיווקיים. מנטור שיווקי יכול להיות יעיל בזיהוי אסטרטגיות שיווקיות מוצלחות, להציע תוכן יצירתי, לעזור בתהליך פיתוח מסרי שיווק, בניית תכני שיווק, בניית תכני דיגיטל ובשימוש בכלים וטכניקות שיווקיות מתקדמות. כמו כן עשוי לסייע בהבנה עמוקה של צרכי השוק והלקוחות.

מנטור עסקי

תהליך העבודה עם מנטור עסקי

תהליך העבודה של מנטור עסקי משתנה בהתאם לצרכים והמטרות הספציפיות של המאומן אך ישנם שלבים מרכזיים שבדרך כלל נמצאים בתהליך המנטורינג. הנה דוגמאות לשלבים אלו:

  1. התנסות והכרות: המנטור והמאומן נפגשים להיכרות אישית ועסקית בפגישה מציג המאומן את החזון האישי שלו ובמקביל את הארגון על כל ההיבטים העסקיים שלו (שיווק ,שירות, מכירה, פיננסים, גיוס והשמה). בתהליך זה נחשף המנטור למבנה ולתרבות הארגונית הקיימת , תהליכי קבלת ההחלטות של המאומן ושיגרת היומיום
  2. הגדרת מטרות ויעדים: הגדרת המטרות והיעדים האופרטיביים בהם יוכל המאומן להשתלב ולצמוח במסעו העסקי הם שלב קריטי בתהליך. המטרות יכולות להיות שיפור ביכולת הכתיבה של תוכניות עסקיות/שיווקיות, התנהלות מול כפיפים, דרך תהליך קבלת החלטות, התמודדות עם משברים וכד'.
  3. יצירת תוכנית פעולה: המנטור והמאומן יוצרים תוכנית פעולה שתגיע למטרות הנקבעות. תהליך זה יכול לכלול כבר משימות מסוימות שצריכות להתבצע, ולוח זמנים של ביצוע המשימות.
  4. ליווי שוטף בתהליך : בסדרת מפגשים שוטפת המאומן מעלה סוגיות ניהוליות שנתקל בהם ומתקיים דיאלוג בין המנטור למאומן על הדילמה העסקית שהוצגה , ודרכי ההתמודדות עימה
  5. פיתוח כישורים וידע: , תוך כדי התהליך המנטור יכול לסייע בפיתוח מיומנויות מסוימות שהמאומן זקוק להם כמו יכולות ניהול, שיווק, כלכלה, או כל מיומנות אחרת רלוונטית לתחום העסק.
  6. מעקב והערכה: במסגרת התהליך מנטור עסקי יכול לעקוב אחר התקדמותו של המאומן ולהעריך את הצלחותיו. מכיוון שהמפגשים שוטפים יש יכולת להיות מספיק גמישים ולשנות החלטות להתאים אותן לסיטואציה העסקית המשתנה.
  7. סיום והערכה סופית: לאחר סיום התקופה המוקצית לתהליך המינטור, ניתן להעריך את ההשפעה וההתקדמות שחלו בהתאם למטרות שהוגדרו ולדון האם יש צורך להמשיך בשיתוף פעולה או לסיים את התהליך.

חשוב לציין שהקשר בין מנטור עסקי לבין מאומן יכול להיות ארוך טווח או זמני כמו למשל במסגרת הרצאות לעובדים, בהתאם לצרכים של המאומן.

לסיכום

כניסה לתפקיד של מנהלים צעירים לעולם השיווק או מנהלים המתכוונים להשתלב בעולם השיווק מלווה בלא מעט חששות לבטים והתלבטויות לגבי בחירת התפקיד הנכון בבניית הקריירה והתנהלות בארגון. בתהליך של ליווי בתור מנטור שיווקי אני מלווה בסדרת מפגשים את המאומן (mentee) עד הכניסה לתפקיד ובמהלכה.

במפגשים אלה אנחנו דנים במאפייני המאומן, מטרותיו, כישוריו אל מול האופציות הקיימות בשוק, הכנה לקראת ראיונות עבודה וליווי של מנטור עסקי במהלך הכניסה לתפקיד תוך מתן תמיכה מקצועית ורגשית לדילמות רבות הכרוכות בכניסה לארגון בעל תרבות ארגונית קיימת. כמו כן, אני מקיים סדנה לארגונים שמחפשים כיצד להתבלט העולם השיווקי.